Trening obwodowy – na pewno o nim słyszałaś, ale czy wiesz, na czym on polega? Za chwilę poznasz jego podstawowe zasady.
Trening obwodowy składa się z trzech części: rozgrzewki, części głównej oraz wyciszenia, czyli stretchingu. Rozgrzewka przygotowuje organizm do bardziej intensywnej pracy w trakcie części głównej.
Rozgrzewamy mięśnie, ścięgna i stawy, pobudzamy krążenie krwi, podnosimy temperaturę ustroju. Część główna w treningu obwodowym polega na wykonywaniu zestawu ćwiczeń obciążających różne partie mięśniowe.
Trening obwodowy – schemat
Schemat treningu obwodowego wygląda następująco: na obwodzie sali są umieszczone stacje, na których wykonuje się, zaplanowane przez trenera, ćwiczenia, np.: przysiady, pompki, wyciskanie sztangi, martwy ciąg, etc.
Twoja forma i wygląd zależą tylko od Ciebie! Zacznij już teraz, a pierwszą mobilizację będziesz miała za sobą.
Stacje powinny być zaplanowane w taki sposób, aby nie występowały po sobie ćwiczenia angażujące te same grupy mięśniowe. Między ćwiczeniami na poszczególnych stacjach nie ma przerw odpoczynkowych.
Trening obwodowy – kiedy robić przerwy?
Przerwa następuje po zakończeniu całego obwodu i w zależności od programu treningowego, może trwać od 1-3 min. W grupach początkujących obwód zwykle wykonuje się dwukrotnie – w zaawansowanych, nawet czterokrotnie.
Optymalny trening zawiera trzy obwody stacyjne. Tempo wykonywanych ćwiczeń powinno być szybkie. Należy jednak pamiętać, że początkujący powinni dostosować tempo do własnych możliwości fizycznych i predyspozycji percepcyjnych.
Trening obwodowy – ćwicz na miarę swojej kondycji
Wzrost tempa ćwiczeń nie powinien odbyć się kosztem poprawności ich wykonania. Początkujący powinni najpierw opanować technikę ćwiczeń i nauczyć się prawidłowych wzorców ruchowych, a następnie dokonać pomiarów sił na poszczególnych stacjach. Czas pokonania pojedynczego obwodu powinien stopniowo się skracać.
Trening obwodowy w krótkim czasie pozwoli Ci uzyskać świetną formę i sylwetkę.
Trening obwodowy w dużym stopniu wpływa na wszechstronny rozwój całego aparatu mięśniowego, usprawnia działanie układu krążenia i układu oddechowego, dlatego bywa zwany treningiem prozdrowotnym. Poprawia ogólną wydolność i sprawność fizyczną. Podnosi odporność na zmęczenie i działanie produktów przemiany materii.
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z treningu obwodowego w Fitness Clubie S4.