Płaski brzuch

brzuch

Płaski brzuch – co robić, by go mieć?

Wiele kobiet pragnie mieć wspaniały brzuch i talię osy. Jeżeli również marzysz o smukłej talii i płaskim brzuchu bez fałdek tłuszczu, jednego możesz być pewna – nie wystarczą same ćwiczenia – aby pozbyć się tkanki tłuszczowej z okolic talii i brzucha należy właściwie się odżywiać.

 Zmiany w sposobie odżywiania to pierwszy krok na drodze do płaskiego brzucha.

Jeżeli jeszcze tego nie uczyniłaś, w pierwszej kolejności powinnaś zrezygnować ze słodkich i gazowanych napojów, wszelkich produktów dosładzanych syropem glukozowo-fruktozowym, cukrowym lub kukurydzianym, pieczywo zastąpić kaszami i ryżem, a wędliny i parówki świeżym mięsem, które sama przygotujesz w domu. Absolutnie powinnaś wyeliminować gotowe produkty garmażeryjne typu pierogi, kluski, pizze itp. dania zwierające utwardzane tłuszcze roślinne, białą mąkę pszenną oraz cukier i nabiał, zwłaszcza słodkie jogurty, serki, etc. No i na zawsze pożegnać fast food, czyli hamburgery, frytki, chipsy, etc.

Dieta powinna być bogata w makroskładniki, takie jak białko, tłuszcze i węglowodany.

Musisz mieć świadomość, że zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze u każdego jest inne, zależy od wielu czynników: nie tylko od wieku, wagi, wzrostu, trybu życia, aktywności fizycznej, szerokości geograficznej, etc., ale przede wszystkim od stanu zdrowia. A zdrowie zaczyna się właśnie od jelit. Niech to co jesz stanie się lekiem na Twoje dolegliwości. Terapia dietą, czyli dietoterapia – jest to najbardziej skuteczna forma osiągnięcia pełni zdrowia.

orange (2)

Sposób żywienia należy odnieść indywidualnie do każdego człowieka.

Jeśli masz możliwość skonsultuj się z lekarzem i/lub dietetykiem, warto poznać swój profil alergiczny, zrobić testy na tolerancję pokarmową, badanie alergenów i nadwrażliwości pokarmowych. Wówczas będziesz miała pewność czego nie powinnaś spożywać, a co Ci służy i jakie zmiany należy wprowadzić w jadłospisie. Nie powinno w nim zabraknąć świeżych warzyw, jaj i mięsa oraz ryb wysokiej jakości, a także zdrowych tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, tran, olej z kryla, olej z wiesiołka. Spożycie owoców należy znacznie ograniczyć. Koniecznie pamiętaj o nawodnieniu organizmu i regularnym uzupełnianiu płynów w postaci niegazowanej wody mineralnej. Dzięki tym podstawowym zmianom będziesz w stanie dużo szybciej osiągnąć wymarzoną sylwetkę, zrzucić zbędne kilogramy, a trening na siłowni lub na sali fitness w końcu przyniesie oczekiwane rezultaty.

Warto całkowicie wyeliminować gluten, laktozę i cukier.

Są to trzy największe czynniki antyżywieniowe. Powodują one powstawanie wielu chorób o podłożu autoimmunologicznym, takich jak choroby tarczycy: Hashimoto oraz choroba Gravesa-Basedowa, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, cukrzyca typu I, etc., a także zaburzenia hormonalne i wiele innych dolegliwości. Jedną z nich jest insulinoopornosć, która występuje wtedy kiedy organizm produkuje nadmiar insuliny, a organizm przestaje reagować na jej działanie. Zbyt wysoki poziom insuliny, powoduje reakcję w wyniku której następuje rozrost tkanki tłuszczowej. Zaburza pracę układu hormonalnego, powoduje wytwarzanie hormonu, który blokuje dostarczanie energii bezpośrednio do mięśni. Komorki mięśniowe są zablokowane przez hormon glukakon, skutkiem czego energia nie wnika w mięśnie, a odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.

Po wprowadzeniu zmian w dotychczasowym sposobie odżywiania i zaadoptowaniu właściwych nawyków żywieniowych, kolejnym krokiem będzie zastosowanie odpowiednio przygotowanego programu treningowego, dobranego indywidualnie do typu i budowy ciała, a także uwzględniającego Twój stan zdrowia.

Musisz być świadoma, że wykonywanie w domu setek powtórzeń „brzuszków”  nie musi wpłynąć na poprawę wyglądu Twojego brzucha.

Możesz mieć silne mięśnie, ale co z tego – jeżeli na wierzchu okrywa je gruba otulina tkanki tłuszczowej.  Poza stosowaniem się do zasad zdrowego sposobu żywienia, powinnaś ćwiczyć. Początkowo 2-3 razy w tygodniu, najlepiej pod okiem trenera. Równolegle 2-3 razy w tygodniu powinnaś wykonywać ćwiczenia typowo aerobowe, czyli usprawniające redukcję tkanki tłuszczowej. Najlepiej żeby taki trening trwał ok. 35-45 min., a jego intensywność była umiarkowana. Może to być: pływanie, jazda na rowerze, długodystansowe marsze lub marszobiegi, nordic walking, praca na orbitreku, ergonometrze wioślarskim, jazda na nartach, aerobik lub taniec. Najlepiej, aby forma aktywności była zgodna z Twoimi preferencjami. A zatem, jeśli lubisz tańczyć włącz muzykę i oddaj się całkowicie tej pasji, wówczas ani się spostrzeżesz kiedy wykonasz skuteczny trening aerobowy w domu. Jeśli pływanie sprawia Ci frajdę – pływaj. Po pewnym czasie Twój organizm przyzwyczai się do ćwiczeń, Twoja sprawność ogólna wzrośnie, a Twoje mięśnie się wzmocnią. Wówczas trener będzie mógł zwiększyć intensywność programu treningowego, co przyspieszy osiągnięcie zamierzonych celów.

Droga do płaskiego brzucha zwłaszcza na początku wymaga zdecydowanego podejścia, zaangażowania, determinacji i systematyczności.

Niektórym cały proces może wydawać się długi, żmudny, a cel odległy i nierealny. Zapewniam Cię, że jesteś w stanie tego dokonać! Jeśli tylko zrobisz pierwszy krok, to każdy kolejny będzie dużo lżejszy, a osiągnięte efekty jeszcze mocniej będą motywować Cię do pokonywania następnych kroków.

brzuch

Chcesz być szczupła i sprawna, pragniesz czuć się dobrze we własnym ciele? Pierwsze widoczne efekty pracy nad swoim ciałem zobaczysz już po trzech miesiącach treningów i zdrowego odżywiania.

Pamiętaj jeśli Ty nie zadbasz o swoje ciało, nikt nie zrobi tego za Ciebie.

Inni, owszem, mogą Tobie towarzyszyć i wskazywać odpowiedni kierunek na drodze do postawionego celu, ale kluczem do sukcesu jesteś Ty sama. I jeszcze jedno – nie warunkuj swojego szczęścia okolicznościami zewnętrznymi, nie szukaj wymówek, nie usprawiedliwiaj się, prawdziwa zmiana może zajść tylko w Tobie i tylko dzięki Tobie, bo każda zmiana zawsze wychodzi od wewnątrz na zewnątrz.

A ja życzę Tobie wytrwałości i powodzenia 😉

 

 

 

Avatar

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*