Rewolucyjny, tani produkt – prosto z natury – na jędrną i gładką skórę oraz lśniące włosy i mocne paznokcie.
Mowa o jagłach, czyli produktach z prosa, takich jak płatki jaglane, makaron jaglany, kasza i mąka jaglana. Kasza jaglana jest obecnie dostępna w każdym dużym sklepie spożywczym, tania, szybka w przygotowaniu (patrz przepis na końcu), odżywcza i bardzo zdrowa, co przemawia za wprowadzeniem jej do codziennego jadłospisu.
Dlaczego warto regularnie spożywać kaszę jaglaną?
Kasza jaglana jest lekkostrawna, nie uczula, nie zawiera glutenu, ma właściwości antywirusowe. Skutecznie niweluje skutki przeziębienia i stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, ponieważ ma działanie osuszające, a także blokujące wydzielanie nadmiaru śluzu w organizmie. Należy jednak pamiętać, aby w czasie przeziębienia całkowicie wyeliminować nabiał ze swojego jadłospisu, wówczas terapia jaglanką przyniesie pożądane korzyści zdrowotne.
Proso to kwintesencja żywności witalizującej.
Jaglanka zwiera całe bogactwo substancji i minerałów, które sprzyjają usuwaniu wody i oczyszczaniu tkanek tych partii ciała, które kobietom sprawiają największe kłopoty. Są to zwykle pośladki brzuch i uda. To w tych miejscach zwykle dochodzi do „zamulenia” tkanek, czyli kumulowania – w przestrzeniach międzykomórkowych – produktów przemiany materii, które nie zostały wydalone przez jelita lub pory. Temu procesowi towarzyszy często acidoza, czyli kwasica lub przekwaszenie organizmu. Główną przyczyną zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej jest zła dieta i niedobór tlenu w organizmie, wynikający z braku ruchu. Jagła mają działanie zasadotwórcze na organizm, dlatego jeśli chcesz mieć jędrne uda i pośladki zamień pieczywo i produkty zbożowe na kaszę jaglaną, która jest tańsza, bardziej sycąca i pomoże Ci w dążeniach do lepszej sylwetki.
Zawartość substancji czynnych w 100 g prosa:
- krzem 40 mg,
- miedź 0,85 mg,
- żelazo 9 mg,
- magnez 170 mg,
- fluor 0,04 mg,
- mangan 1,9 mg.
zawiera witaminy z grupy B:
- B1 – tiaminę,
- B2 – ryboflawinę,
- B6 – pirydoksynę,
- E
Kasza jaglana polecana jest zwłaszcza osobom ze zwiotczałą tkanką łączną.
W przypadku kłopotów z jędrnością skóry i sprężystością tkanki łącznej w partiach ciała podatnych na cellulitis najlepsze rezultaty daje zastosowanie programu żywieniowego, który polega na spożywaniu produktów bogatych w potas, cynk, miedź, selen i krzem. Wysoka zawartość krzemu w kaszy sprawia, że jest ona produktem witalizującym, wzmacniającym tkankę łączną i odwadniającym komórki, a ponadto zmniejszającym uczucie głodu i poprawiającym ogólny nastrój. Obecność – w kaszy – miedzi i krzemu, dwóch cudownych pierwiastków do walki z cellulitem, stawia ją na piedestale niezbędnych produktów żywnościowych w diecie kobiet, dbających o zgrabną i szczupłą figurę.
Dlaczego krzem ma tak duże znaczenie w walce z cellulitem?
Krzem wchodzi w skład kolagenu – podstawowego białka tkanki łącznej. Sprawuje zasadniczą funkcję w reakcjach chemicznych spajania oddzielonych włókien kolagenu i elastyny. Dzięki tym procesom tkanka łączna jest wytrzymała i sprężysta. Obecność miedzi w organizmie jest również niezbędna do budowy i prawidłowego funkcjonowania skóry, naczyń krwionośnych oraz kości. Najwięcej krzemu skumulowane jest we włosach i paznokciach. Dlatego jeśli występują u Ciebie takie objawy jak: łamliwość paznokci i włosów to sygnał, że brakuje w organizmie tego pierwiastka i że należy go szybko uzupełnić.
Krzem ma szczególne znaczenia dla naszego zdrowia. W organizmie ludzkim zgromadzony jest w przysadce, nadnerczach i tarczycy.
Dzienne zapotrzebowanie na krzem wynosi 10-20 mg. Jest to optymalna dawka do normalnego funkcjonowania organizmu. Niestety w dobie nadmiernego spożycia żywności przetworzonej, w ciągu doby dostarczamy z wodą i pożywieniem tylko 3,5 mg tego pierwiastka, natomiast wraz z aktywnością życiową tracimy aż 9 mg. Dlatego tak ważne jest spożywanie żywności zasobnej w ten pierwiastek. Warto zastąpić codzienną porcję zjadanego pieczywa – kaszą jaglaną. Dzięki niej poczujecie przypływ energii, a po pewnym czasie zauważycie jej zbawienny wpływ na organizm w postaci zdrowej skóry, lśniących włosów i mocnych paznokci.
Zawartość makroskładników w kaszy jaglanej:
100 g kaszy jaglanej zawiera 346 kcal.
- Białko 10,5 g
- Tłuszcz 2,9 g
- Węglowodany 71,6 g
- Błonnik 3,2 g
- indeks glikemiczny – 71
Czy w trakcie diety odchudzającej można spożywać kaszę jaglaną?
Kasza jaglana ma wysoki indeks glikemiczny, a zatem szybko podnosi poziom cukru we krwi, dla porównania indeks glikemiczny kaszy gryczanej wynosi – 54. Nie zaleca się jej spożywać przy insulinooporności i hiperglikemii. Niemniej jednak osoby zdrowe powinny włączyć kaszę do codziennego jadłospisu ze względu na bogactwo mikroelementów. Na diecie redukcyjnej należy ograniczyć jej spożycie do jednej – dwóch łyżek dziennie, czyli ok. 30 – 60 g (kaszy ugotowanej).
W jaki sposób pozbyć się gorzkawego smaku kaszy?
Kasza jaglana zawiera goryczkę w smaku. Pozbędziesz się jej – jeśli przed przyrządzeniem – przepłuczesz kaszę zimną wodą, a następnie sparzysz ją wrzątkiem lub uprażysz na suchej patelni. Następnie na 1 część kaszy dajemy 2½ części wody, gotujemy ok. 10-15 min. na małym ogniu pod przykryciem i odstawiamy na chwilę do spęcznienia.
Mój szybki i sprawdzony sposób przyrządzania kaszy jaglanej
- szklanka kaszy
- 2,5 szklanki wody
- patelnia z powłoką nieprzywierającą: teflonowa, kamienna, ceramiczna
- pokrywka lub folia aluminiowa
Sposób przygotowania:
Kaszę wsypać na rozgrzaną patelnię i pozostawić do czasu, aż zacznie przyjemnie pachnieć, w między czasie wstrząsnąć patelnią kilka razy w celu wymieszania ziaren lub zamieszać drewnianą łyżką (polecam z drewna oliwnego 😉 Kiedy ziarna lekko zmienią kolor i zaczną intensywnie, ale wciąż przyjemnie pachnieć, wlać wodę (poziom wody powinien być wyższy niż poziom kaszy), przykryć pokrywką lub folią aluminiową i gotować na małym ogniu, ok. 10 – 13 min. do momentu, w którym wchłonie wodę z patelni (nie mieszać kaszy). Następnie pozostawić jeszcze ok. 2-3 min. pod przykryciem, żeby odparowała.
Tak przyrządzoną kaszę, można przechowywać w lodówce do trzech dni, jest bardzo smaczna i można ją dodawać do wielu potraw, zarówno na ostro: z warzywami, orzechami, tofu, na ciepło, na zimno, jak i słodko, przygotowując z niej przepyszne desery.