Zapisałaś się do klubu fitness, bo chcesz wyszczuplić uda, zmniejszyć rozmiar swojej pupy i pozbyć się dużego brzucha? Świetnie! Jeśli w klubowym grafiku występują zajęcia ABT, a Ty dopiero zaczynasz zajęcia grupowe, ta forma jest dla Ciebie najlepsza
Trening abt koncentruje się na wyszczupleniu, wzmocnieniu i ujędrnieniu tych właśnie części ciała. Należy jednak pamiętać, że tylko regularny trening odniesie pożądany skutek. Sporadyczna gimnastyka, nawet intensywna, nie przyniesie żadnych efektów, ponieważ mięśniom potrzebny jest systematyczny wysiłek.
Jeśli masz cellulit i nadprogramowe kilogramy, to powinnaś przeznaczyć na trening codziennie przynajmniej 30 minut.
Optymalnie byłoby ćwiczyć godzinę dziennie, najlepiej w godzinach porannych, bo wtedy organizm pobiera energię z zapasów tłuszczowych zgromadzonych w ciele, a nie z glikogenu mięśniowego. Po nocy zasoby glikogenu w mięśniach są najniższe, ponieważ podczas snu organizm zużywa jego zapasy do produkcji energii potrzebnej do regeneracji organizmu. Trening w godzinach porannych stymuluje również metabolizm, co pozwala spalić więcej kalorii w ciągu dnia.
Co oznacza skrót ABT?
ABT jest to skrót anglojęzyczny od trzech słów: abdominals, buttocks, tights, oznaczających brzuch, pośladki, uda.
ABT obejmuje pracę nad mięśniami globalnymi, tzn. dużymi i głównymi grupami mięśni, takimi jak: pośladkowe, mięśnie ud: czworogłowe, dwugłowe, przywodziciele i odwodziciele, a także nad mięśniami brzucha: prostym, skośnymi zewnętrznymi i wewnętrznymi, poprzecznym.
Angażuje również szereg innych mięśni współpracujących.
Niewątpliwie najważniejsze jest to, że trening ABT ma formę ciągłą, co oznacza, że praca na ww. grupy mięśniowe odbywa się ze stałą lub zmienną intensywnością, przez dłuższy czas bez przerw wypoczynkowych.
Dzięki temu dostarczamy tlen do mięśni i spalamy zapasy energetyczne skupione w newralgicznych miejscach ciała: udach, pośladkach, biodrach. Aerobowy charakter pracy na zajęciach ABT powoduje również wykorzystanie zapasów energetycznych zgromadzonych wokół brzucha.
Dla kogo jest ABT?
Trening ABT dedykowany jest dla osób początkujących i średniozaawansowanych, a także dla wszystkich tych, którym zależy na uzyskaniu – bądź utrzymaniu – jędrnej, szczupłej i estetycznej sylwetki.
Trening ABT składa się z:
- prostej rozgrzewki,
- części zasadniczej,
- zestawu ćwiczeń na mięśnie talii i brzucha,
- rozciągania.
Część główna obejmuje następujące ćwiczenia:
- przysiady,
- wykroki,
- martwy ciąg,
- wchodzenie na platformę,
- wznosy nóg, etc.
Niezwykle istotny dla mięśni jest końcowy etap treningu. Skuteczne rozciąganie zbawiennie wpływa na mięśnie, wysmukla je i sprawia że są bardziej sprężyste, a sylwetka szczuplejsza. Ponadto ta faza treningu wspaniale odpręża i wycisza umysł.
komentarze 2
-
Witam, mam pytanie czy ćwiczenia kardio takie jakie podobno bardzo szybko przyspieszają metabolizm są zdrowe – na przykład takie http://www.open-youweb.com/cwiczenia-cardio-spalanie-tkanki-tluszczowej/ czy to nie zaszkodzi w czymś dla zdrowia? Bardzo proszę o Waszą fachową odpowiedź czy warto także tak ćwiczyć? Bo już słyszałam o nich podzielona zdania i sama nie wiem.
-
Witaj Aneto,
ćwiczenia cardio są doskonałe by poprawić ogólną kondycję organizmu oraz wydolność oddechowo-krążeniową, co w konsekwencji bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie, a także samopoczucie.
Niezależnie od rodzaju ćwiczeń, zaszkodzić może nieprawidłowe ich wykonywanie oraz nieodpowiedni dobór ćwiczeń np. do możliwości fizycznych i poziomu wytrenowania ćwiczącego.
Najlepiej zatem umówić się na konsultację treningową – obejmującą trening próbny – na której trener/-ka zdiagnozuje podstawowe potrzeby i możliwości fizyczne, poziom treningowy, a także rozpozna ograniczenia ciała oraz zapozna się z faktycznym stanem zdrowia, dzięki czemu otrzyma odpowiednią ilość informacji do przygotowania indywidualnego, bezpiecznego programu treningowego skrojonego na miarę potrzeb danej osoby i realizującego postawiony przez tą osobę cel (np. redukcja masy ciała, wyszczuplenie ud, pozbycie się tkanki tłuszczowej z okolic brzucha i talii, czy przygotowanie formy na sezon narciarski, etc.;).
Każdy z nas jest inny i to co pozytywnie wpływa na jednego i jemu pomaga, drugiemu może zaszkodzić i negatywnie wpłynąć na stan jego zdrowia.
A zatem proponuję zastanowić się nad konsultacją treningową i indywidualnym tokiem treningowym.
Jeśli się zdecydujesz, serdecznie zapraszam do mnie porozmawiać i na trening 😉Pozdrawiam 🙂
-