Kalistenika – co to jest?

PLANK

Jest to forma treningu siłowego oparta na pracy z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Kalistenika angażuje wiele łańcuchów kinetycznych, pozytywnie wpływa na rozwój całego ciała i modeluje sylwetkę

Ta forma treningu kształtuje mięśnie, rozwija siłę, zwinność, koordynację psychofizyczną oraz równowagę. Ponadto poprawia wydolność organizmu. Poza tym da Ci ona niezrównaną wolność i satysfakcję: ponieważ nie potrzebujesz specjalistycznych przyrządów i maszyn treningowych, formę i intensywność Twojego treningu ogranicza jedynie Twoja wyobraźnia lub doświadczenie Twojej trenerki.

Skąd pochodzi nazwa Kalistenika?

Kalistenika to połączenie dwóch słów z języka starogreckiego: kallos – piękno i sthenos – siła. Ten rodzaj ćwiczeń stosowali już starożytni Grecy, a później Rzymianie. Z kalisteniki ewoluowała gimnastyka sportowa. Jej prekursorem był niemiecki wojskowy Friedrich Ludwig Jahn, który był pomysłodawcą powstania sprzętu do tej dyscypliny sportu, takich jak drążek i poręcze. Kalistenika wykorzystywana była również w ramach treningu wojskowego i zaprawy więziennej.

Przykłady ćwiczeń z Kalisteniki.

Najbardziej popularnymi ćwiczeniami są oczywiście wszelkie pompki, podpory, np. plank, dipsy, przysiady, crunch i mniej znane oraz wymagające sporej siły i niezwykłych umiejętności ruchowych: podciąganie na drążku, ewolucje na poręczach.

Czym obecnie stała się kalistenika?

Kalistenika jest formą niezywkle widowiskową. Obecnie przeżywa swój renesans, głównie za sprawą treningów outdoor i osób uprawiających ją na ulicy, stąd nowa nazwa  kalisteniki – street workout, jeden z najdynamiczniej rozwijających się trendów w branży fitness.

Przed przystąpieniem do uprawiania kalisteniki należy przeprowadzić analizę swoich możliwości fizycznych, umiejętności, poziomu wytrenowania i stanu zdrowia.

Kalistenika ma wiele etapów przygotowawczych, które mają na celu nauczenie poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń i wypracowanie poprawnych wzorców ruchowych, a także rozwijających siłę mięśniową, niezbędną do wykonywania tej dyscypliny sportu.

Należy pamiętać, że źle dobrany trening może doprowadzić do kontuzji i długotrwałych powikłań zdrowotnych, dlatego kalistenikę najlepiej wykonywać pod okiem profesjonalnego trenera.

Avatar

komentarze 2

  1. Avatar
    Kalistenika 8 grudnia 2015 Odpowiedz

    Podciąganie na drążku to chyba jedno z podstawowych ćwiczeń i nie jest bardziej zaawansowane. Wiadomo, wymaga jakiejś tam siły, żeby wykonać kilka czy kilkanaście powtórzeń, ale tak samo jest z pompkami.

    • Avatar
      Luiza Dabrowska 8 grudnia 2015 Odpowiedz

      Spostrzegawczy czytelniku zgodzę się ze stwierdzeniem, że podciąganie na drążku jest jednym z bazowych ćwiczeń w kalistenice. Co więcej, opanowanie techniki, wypracowanie siły i mocy mięśni gwarantują prawidłowe wykonanie tegoż ćwiczenia, które jest podstawą do wykonywania innych ewolucji na drążku. Niemniej jednak dla przeciętnego Kowalskiego prawidłowe wykonanie ćwiczenia jest prawdziwym wyzwaniem i będzie realne po przebyciu kilku bądź kilkunastu etapów rozwoju sprawności fizycznej.
      Pozdrawiam, Luiza

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*